Про відділення

prima-verteba_053

Клінічні лабораторні методи дослідження — це сукупність діагностичних методів, за допомогою яких виявляють відхилення в складі і зміна властивостей тканин і біологічних рідин організму пацієнта при різних захворюваннях і порушеннях загального стану.

Лабораторні методи дослідження необхідно проводити практично всім пацієнтам, так як результати аналізів дають можливість:
— Підтвердити або уточнити діагноз;
— Встановити причину розвитку захворювання;
— Визначити тяжкість перебігу і прогноз захворювання;
— Підібрати найбільш ефективну схему лікування;
— Оцінити перебігу патологічного процесу в динаміці;
— Провести контроль ефективності лікування;
— Контроль певних лабораторних показників при хронічних захворюваннях (наприклад, при цукровому діабеті, анемії).

Кожному пацієнту, який вперше звертається до лікаря з відхиленнями в стані здоров’я, рекомендують проводити:
— Загальний клінічний аналіз крові;
— загальний аналіз сечі;
— Аналіз крові на глюкозу.

Найбільшого поширення набули гематологічні методи дослідження (дослідження крові), так як кров найбільш активно реагує на зміни в організмі при всіх захворюваннях.

Загальний клінічний аналіз крові включає визначення концентрації гемоглобіну, швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ), підрахунок кількості клітин в 1 л крові, визначення колірного показника (відображає відносний вміст гемоглобіну в еритроцитах), а також вивчення морфологічних особливостей клітин крові з їх підрахунком.

Кров для клінічного аналізу беруть вранці, легкий сніданок не впливає на результати дослідження, а рясна їжа, фізичне і психічне напруження істотно відбиваються на показниках крові.

Якщо кров досліджується в динаміці, необхідно брати її в один і той же час доби і в однакових умовах.

Дані клінічного аналізу крові враховують в динаміці перебігу захворювання і оцінюють в комплексі з іншими лабораторними дослідженнями і з клінічними проявами захворювання.

Дослідження сечі широко використовують для діагностики різних захворювань і в першу чергу при захворюваннях органів сечовивідної системи. Однак дослідження сечі необхідно проводити всім пацієнтам, яких турбують болі або дискомфорт у нижній частині тулуба, для виключення патології сечовивідних органів та постановки правильного діагнозу.

Клінічне дослідження сечі включає три етапи:
— Визначення фізичних властивостей (беруть ранкову порцію сечі, зібрану в чистий посуд) — кількість, колір, прозорість, рН, відносну щільність;
— Визначення хімічних властивостей (якісне і кількісне визначення білка, глюкози, ацетону, жовчних пігментів і ін.);
— Мікроскопія осаду.

Визначення рівня глюкози в крові грає важливу при постановці діагнозу цукрового діабету, а незначні порушення вуглеводного обміну можна визначити за допомогою спеціальних проб на стійкість до вуглеводів, наприклад, тест толерантності до глюкози.

Біохімічне дослідження крові дає можливість оцінити функціонування внутрішніх органів (печінки, нирок, підшлункової залози), а також проконтролювати процеси обміну речовин (білків, ліпідів, вуглеводів) в організмі.

Біохімічний аналіз крові проводять:
— При захворюваннях серцево-судинної системи (ішемічна хвороба серця, ревматизм, гіпертонічна хвороба, хронічна недостатність кровообігу та ін.);
— При захворюваннях органів дихання (бронхіальна астма, хронічні обструктивні захворювання легень, пневмонія);
— При захворюваннях органів травлення (печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза);
— При захворюваннях органів сечовивідної системи (пієлонефрит, гломерулонефрит);
— При ендокринних захворюваннях і порушеннях обміну речовин (цукровий діабет, атеросклероз, ожиріння);
— При захворюваннях опорно-рухового апарату (артрит, артроз, подагра) і ін.

Наприклад, для діагностики ряду патологічних станів велике значення має визначення загального білка і білкових фракцій у плазмі крові. За допомогою цього дослідження можна визначити:
1) характер запального процесу:
— Гострий (поліартрит, пневмонія, гостре інфекційне захворювання);
— Хронічний (холецистит, цистит);

2) зміни, характерні для ураження печінки (токсичне ураження, гепатит), нирок, захворювань системи крові.

Визначення концентрації сечової кислоти має особливе значення для діагностики початкових стадій ураження нирок і подагри.

Всім відомо таке захворювання як атеросклероз, яке призводить до патологічних станів у багатьох органах і системах. У його розвитку головну роль грає порушення обміну ліпідів, що виражається в підвищеному вмісті в крові холестерину і тригліцеридів. За допомогою біохімічного дослідження крові можна визначити рівні цих показників і призначити відповідне лікування з попередження розвитку атеросклерозу.

Забір крові для біохімічного дослідження проводять вранці натщесерце. Зазвичай для аналізу беруть венозну кров. Вживання води не впливає на результати аналізів, а фізичне і психічне перенапруження спотворює показники.

Після отриманих результатів аналізів рекомендується консультація лікаря, так як їх інтерпретація залежить від стану організму пацієнта і комплексної його оцінки.

ЦІНИ НА МЕДИЧНІ АНАЛІЗИ В КЛІНІЦІ ВЕТЕБРОНЕРОВЛОГІІ І КИНЕЗОТЕРАПІІ