Про відділення

prima-verteba_035

Методи фізіотерапії – це застосування з лікувально-профілактичної та реабілітаційно-відновлювальної цілями природних або штучно одержуваних (преформованих) фізичних факторів.

До природних чинників відносять сонце, повітря, воду, клімат, мінеральні води, лікувальні грязі; до преформовані — перетворені за допомогою спеціальних фізіотерапевтичних апаратів різні форми електричної, світловий, теплової та механічної енергії, прийнятною для впливу на людину.

Фізіотерапія як спеціалізована галузь медицини є невід’ємною частиною комплексного лікування пацієнтів. Існує безліч захворювань, при яких ефективне лікування взагалі неможливо без фізіотерапії. З найбільшим ефектом фізичні методи використовуються при підгострих і хронічних процесах в органах і тканинах, наслідки травм і захворюваннях опорно-рухового апарату і хребта, багатьох захворюваннях внутрішніх органів, функціональних розладах в різних органах і системах, захворюваннях центральної і периферичної нервової системи, облітеруючих захворюваннях периферичних судин і ін.

Фізіотерапія ефективно використовується на всіх етапах медичної реабілітації, а також фізичні фактори активно застосовуються з метою оздоровлення та попередження захворювань людини. Лікувальні фізичні чинники активно використовуються в відновлювальної та спортивної медицини, а також в рефлексотерапії (пунктурна фізіотерапія).

Переваги використання фізичних факторів:
— Істотно розширюється діапазон методів лікувального впливу
— Скорочується час лікування захворювання
— Не розвивається алергічна реакція
— Посилюється лікувальний ефект більшості лікарських препаратів
— Не спостерігається лікарських залежностей
— Відсутній негативний вплив на навколишні органи і тканини
— Надає м’який безболісний ефект лікування
— Є неінвазивним методом лікування (без порушення цілісності шкірних покривів)
— Тривала післядія (зрушення в організмі і терапевтичний ефект не тільки зберігаються протягом тривалого часу, але нерідко навіть наростають після закінчення курсу лікування)
— Подовжує період ремісії при хронічних захворюваннях.

image1429033543 image1429033560 image1429033527

Сучасна фізіотерапія володіє великою кількістю використовуваних фізичних факторів і лікувальних методів.
Залежно від виду використовуваної енергії і фізичної природи діючого фактора розрізняють наступні групи методів:
• Методи, засновані на використанні постійного струму низької напруги (гальванізація, електрофорез)
• Методи, засновані на використанні імпульсних струмів (ДДТ, СМТ, інтерференцтерапія, електродіагностика, електростимуляція)
• Методи, засновані на використанні електромагнітних полів різної частоти (УВЧ, КВЧ)
• Методи, засновані на використанні магнітних полів різних параметрів (змінне, імпульсне магнітне поле)
• Методи, при яких використовується вплив електромагнітними випромінюваннями оптичного діапазону (лазеротерапія, світлолікування ультрафіолетовими, видимими і інфрачервоними променями)
• Методи, засновані на застосуванні факторів механічної природи (лікувальний масаж спини, вібротерапія, УЗТ-терапія)

У фізіотерапії здійснюється місцеве лікувальний вплив безпосередньо на патологічний осередок, сегментарно вплив — на рефлексогенні зони, а також генералізоване (загальне) вплив на цілісний організм.

Комплексне вплив лікувальних фізичних факторів володіє значно більшою ефективністю, ніж використання одного лікувального фактора. Це досягається шляхом посилення ефекту, властивого конкретної фізичної фактору, шляхом сумації і потенціювання впливу, а також шляхом ослаблення небажаного ефекту одного фізичного фактора за допомогою іншого. Таким чином можна впливати на різні сторони патологічного процесу.

Загальні протипоказання до фізіотерапії:
— гипертермический синдром (висока температура тіла)
— загальний важкий стан хворого
— системні захворювання крові
— різке виснаження пацієнта
— злоякісні новоутворення
— алкогольне сп’яніння
— вагітність I триместр
— індивідуальна непереносимість фізичного фактора