Чому шкідливо не спати?

image_mini1442996305

Добридень!

Кажуть, що понеділок — найважчий день тижня.

Саме в середу працівники відчувають себе найбільш пригніченими, так як справ зазвичай накопичується багато, а до вихідних ще далеко. А ще ранні підйоми відчуваються все сильніше. Тому що ввечері ми ніяк не можемо себе вмовити лягти раніше. А адже недосип дуже погано позначається на нашому здоров’ї.

Як нестача сну вбиває наш мозок

Недавні дослідження показали, що недолік сну веде до незворотних ушкоджень мозку. У 2014 році були опубліковані результати роботи лабораторії Сігрід Візі (Sigrid Veasey) з університету Пенсільванії. Візі і її колеги проводили дослідження на мишах — графік сну тварин був відрегульований так, щоб він збігався з графіком вахтових робітників. Миші спали недовго і в різний час. Поки нестача сну була короткостроковою, нейрони в області блакитного плями (яке відповідає за неспання і з в’язане з ним фізичний і психічний стан) почали активувати білок сиртуїн третього типу, який захищає нервові клітини. Однак коли у мишей проявилася хронічна нестача сну, білок перестав активуватися.

Вчені виявили, що за невеликий проміжок часу це привело до серйозного пошкодження мозку — миші втратили до 25 відсотків нейронів в області блакитного плями. Це перший випадок, коли документально підтверджено, що нестача сну дійсно призводить до загибелі нервових клітин.

Багато хто думає, що якщо подрімати зайвий раз або виспатися на вихідних, то можна спокійно відновитися, проте таким чином не можна виправити ту шкоду, яку ви вже заподіяли своєму мозку, говорить Сігрід Візі. Її колектив планує дослідити клітини мозку тих, хто працював вахтовим методом, щоб з’ясувати, чи є у них ознаки подібних ушкоджень. Але мета дослідження, звичайно ж, не в цьому. Передбачається, що в майбутньому дослідники зможуть викликати підвищене вироблення сиртуїн третього типу — і якщо вона захистить клітини від обмінних ушкоджень, то можна буде приступати до розробки нового препарату. Цей препарат повинен буде допомогти всім тим, хто спить менше, ніж потрібно.

Не спіть спокійно

Це дуже несподівано, але в нестачі сну все-таки є щось хороше. Кілька років тому в журналі «Expert Review of Neurotherapeutics» була опублікована стаття про те, що брак сну можна успішно використовувати для лікування депресії. Проведене дослідження показало, що у 40-60% пацієнтів з підтвердженою депресією, яким не давали спати, симптоми захворювання відступали майже відразу.

Співробітники Університету Тафтса вирішили з’ясувати, як це працює, провівши дослідження на мишах. Спочатку дослідники підтвердили, що у тварин в депресії, яких позбавили сну на 12 годин, захворювання проявлялося значно менше, ніж у контрольної групи. Цей ефект вони потім зуміли зв’язати з активацією певних клітин мозку — астроцитів, які виділяють нейромедіатор аденозин. Він грає важливу роль в регуляції сну. Чим довше ви перебуваєте в стані неспання, тим вище вироблення аденозину і тим сильніше ви відчуваєте втому. Однак побічним ефектом такої вироблення аденозину, як виявилося, стає полегшення симптомів депресії. Погано тільки те, що як тільки ви висипаєтеся, рівень аденозину повертається в норму разом з депресією. До речі, метод депривації сну вже застосовується в лікуванні депресії у всьому світі, хоча і не дуже популярний.

Проте, якщо у вас немає депресії, постарайтеся не влаштовувати собі серйозну нестачу сну.

Простіше кажучи, спите довше. Ніхто ще не довів, що зайва година сну може завдати серйозної шкоди здоров’ю.

 

➤ПЕЧЕРСК +38(068)434-68-60 +38(099)566-12-30 +38(097)838-00-33 (Viber) Киев, Лаврская, 15 (территория Киево-Печерской Лавры) ➤ПОЗНЯКИ +38(044)364-99-69 +38(063)979-58-68 +38(067)300-38-63 Киев ул.А. Ахматовой, 13-Д, оф. 161 Лицензия МОЗ Украины AE №638322 от 19.02.2015