Сколіоз. Лікування сколіозу. Профілактика сколіозу

Сколіоз. Лікування сколіозу. Профілактика сколіозу

З кожним роком проблема сколіозу стає все більш актуальною. Наші діти все менше гуляють, менше відвідують спортивні секції, а більше часу проводять за партою, монітором комп’ютера або біля телевізора. М’язи слабшають і не в силах утримувати хребет у правильному положенні. Але в своєму дебюті захворювання повністю виліковне, оскільки формування дитячого хребта не завершено, і він ще досить добре піддається лікувальної корекції.

Сколіоз являє собою так зване бічне викривлення в певній зоні хребта. Найбільш часто недуга розвивається у віці від 5-ти до 16-ти років. На жаль, хвороба вважається досить поширеним явищем серед дітей різних вікових груп: серед п’ятирічних діток сколіозом страждають приблизно п’ять-десять відсотків дітей, а до шістнадцяти років сколіоз виявляється практично у п’ятдесяти відсотків підлітків.

Залежно від ступеня, сколіоз можна виявити при огляді спини або навіть на відстані, по поставі. При легких формах відбувається спочатку

«С» — образне відхилення хребетного стовпа від поздовжньої осі хребта, а в більш запущених — «S» -подібний викривлення хребта.

Якщо сколіоз не лікувати, через різного напруги м’язових груп відбувається обертання тіл хребців уздовж поздовжньої осі і їх скручування, формується хребетний горб, який видно неозброєним оком.

У важких випадках відбуваються порушення руху і виражені деформації, але сьогодні вони зустрічаються вкрай рідко, до таких ступенів сколіоз не запускати.

Основною причиною розвитку сколіозу у дітей фахівці вважають неправильну позу, в якій діти та підлітки сидять під час своїх навчальних занять. Через деякий час відбуваються небажані зміни в зв’язках хребта, і це, в свою чергу, призводить до деформації самих хребців.

Такий недуга, як шийний сколіоз, здатний почати турбувати людей абсолютно в будь-якому віці.

Серед основних і найбільш поширених причин такого сколіозу можна виділити:

— Різні травми, отримані під час пологів (наприклад, у разі зміщення кісток самого черепа);

— Придбані травми хребта (наприклад, при ударі або падінні);

— Неправильна постава;

— Деякі хвороби (наприклад, рахіт, ревматизм, певні недуги нервової системи, і інші).

Найпоширенішою причиною виникнення сколіозу саме в грудному відділі вважається нерівномірний розвиток і слабкість всього м’язового каркаса.

Сколіоз грудного відділу у дітей може бути викликаний:

— Неправильно розподіляється / виконуваної фізичним навантаженням;

— Постійним носінням важкою сумки на одному плечі (найчастіше, це права сторона тіла).

— Пороками вродженого типу, які спостерігаються в розвитку зв’язкового / м’язового апарату;

— Деякої Укороченість ноги (це абсолютно непомітно візуально, проте досить різниці навіть у півсантиметра);

— Церебральний дитячим паралічем;

— Дистрофією м’язової тканини; рахіт;

— М’язової спінальної атрофією;

— Появою новоутворень (іншими словами — пухлин).

Лікарі стверджують, що причинами поперекового сколіозу виступати можуть як вроджені, так і придбані за життя патології.

До набутих доктора відносять:

— Травми;

— Всілякі порушення положення самого тіла, коли вони викликані якимись фізіологічними особливостями людини (наприклад, плоскостопістю, короткозорістю, різною довжиною ніг), а так само професійною діяльністю;

— Нерівномірний розвиток окремих груп м’язів;

— Неправильну поставу;

— погане харчування;

— Не зовсім правильне фізичний розвиток;

— Запальні захворювання (наприклад, туберкульоз, радикуліт, плеврит).

Фахівці не даремно говорять про те, що запущений сколіоз дійсно дуже небезпечний. Це захворювання насправді може призвести до небезпечних і незворотних змін таким як, деформації хребта, виникнення моторошного реберного горба, надмірна асиметрія таза, а також порушення розвитку важливих внутрішніх органів. Крім того, хворий постійно відчуває швидку стомлюваність, його мучать регулярні м’язові / головні болі — це так само наслідок сколіозу — тієї хвороби, на яку вчасно батьки не звернули ніякої уваги.

Лікування сколіозу

Легкі ступеня сколіозу коректують без операції шляхом систематичних занять з дитиною. В основі занять лежить ЛФК зі створенням тренованості м’язів, які будуть утримувати хребет у необхідному положенні.

При I-II ступеня сколіозу цей метод, в комбінації з іншими, відмінно призупиняє і виправляє процес. З дітьми займається тренер-лікар по ЛФК, він кожні три місяці перевіряє ступінь сколіозу і його динаміку. Якщо за два роки занять сколіоз призупинено або виправлений, дитину віддають в спортивні секції для тренування спини — плавання, лижний спорт, волейбол.

Крім того, дитині вдома необхідні заняття спеціальною гімнастикою, якою його навчить лікар ЛФК. Вона дозволяє створити стійкий м’язовий корсет, який утримає хребет в строго вертикальному положенні і правильно розвине хребці, виробить правильну поставу і розподілить навантаження на хребет рівномірно.

Упор буде йти на м’язи, найбільш ослаблені через проблеми спини, але самостійно застосовувати вправи, взяті з книг або Інтернету, не можна. Ви можете неправильно визначити навантаження і ще більше поширити м’язи і зв’язки, що призведе до погіршення стану.

Найчастіше при сколіозі лікарі призначають хворим дітям:

носіння фіксуючого спеціального корсета;

фізкультуру лікувального характеру, яка зміцнює м’язи спини;

лікувальний масаж спини; фізіотерапевтичні процедури; різні тонізуючі процедури.

Як правило, всі ці заходи ефективно допомагають у боротьбі з розвиваються сколіоз.

Однак, одужання можливе лише в тому випадку, якщо і дитина і його батьки серйозно ставляться до лікування, тобто, виконання рекомендацій лікаря.

В іншому випадку, через деякий час, дитині знадобиться вже серйозна операція, яка передбачає установку механічних пристроїв для коригування кривизни хребта.

Поради щодо профілактики сколіозу:

  1. Підбирайте правильно своїй дитині матрац, щоб він був не сильно твердим, але і не зовсім вже м’яким. При можливості, перевагу віддавайте ортопедичних матраців.
  2. Подушку дитині кладіть тільки після року. І знайте, вона неодмінно повинна бути плоскою, тобто невисокою.
  3. Необхідно правильно притримувати малюка, беручи його на руки, — підтримуйте йому спинку.
  4. Намагайтеся не викладати свою крихітку постійно на одну сторону — потрібно регулярно чергувати лівий і правий бік.
  5. Чи не усаджуйте свого малюка пасивно (наприклад, спираючи його кожного разу на подушку). Він повинен все-таки навчитися сидіти самостійно, тобто, міцно тримати свою спинку безпосередньо в вертикальному положенні.
  6. Привчайте дитину проводити будь-які заняття, такі як малювання, ліплення, конструктор, аплікація, тільки за столом.
  7. Створіть дитині правильний і корисний режим харчування. Це полегшить навантаження на хребет. Забезпечте малюкові багате мінералами і вітамінами харчування (особливо хребта необхідні кальцій, мідь і цинк)
  8. Привчіть дитину займатися ранковою гімнастикою.
  9. Навчіть своє чадо правильно сидіти за столом. Розкажіть дитині про те, що потилицю обов’язково повинен бути трохи піднятий і трохи відведена назад, а ось підборіддя навпаки — злегка опущений. Важливо зауважити, що при такому положенні поліпшується кровопостачання головному мозку.

Кожному з батьків слід уважно ставитися до здоров’я своєї дитини, адже тільки ми, мами і тата, здатні запобігти розвитку такого серйозного захворювання, як сколіоз.

 

➤ПЕЧЕРСК +38(068)434-68-60 +38(099)566-12-30 +38(097)838-00-33 (Viber) Киев, Лаврская, 15 (территория Киево-Печерской Лавры) ➤ПОЗНЯКИ +38(044)364-99-69 +38(063)979-58-68 +38(067)300-38-63 Киев ул.А. Ахматовой, 13-Д, оф. 161 Лицензия МОЗ Украины AE №638322 от 19.02.2015