Чому ногу «звело»?

Що може бути гірше, ніж прокинутися вночі від раптового болю? Судома. Знайомі відчуття для вас?

Судома — це різке скорочення м’язів, які людина не може розслабити. Вона може бути тривалою або короткою, але завжди супроводжується болем. Її викликає велику кількість продуктів розпаду, які виділяються при сильному скороченні м’яза.

Найчастіше судоми пов’язують із захворюваннями поперекового відділу хребта (наприклад, остеохондрозу), при яких, рано чи пізно порушується живлення нервових закінчень і м’язів в ногах, тому вони не отримують всіх необхідних поживних речовин і починають працювати «неправильно». Такі судоми виникають після фізичних навантажень або в нічний час в положенні лежачи.

Які ще причини?

Дефіцит мікроелементів:
В першу чергу це стосується нестачі калію, кальцію і магнію. Дефіцит мікроелементів може виникати через прийом деяких медичних препаратів, які сповільнюють засвоєння магнію. До таких препаратів належать, наприклад, антацидні засоби, що використовуються для лікування печії. Також дефіцит цих речовин виникає при вагітності, так як організм жінки витрачає їх в значно більшому, ніж зазвичай, кількості. Засвоєння кальцію ускладнюють дієти з високим вмістом білка. Крім того, причиною дефіциту мікроелементів може стати стрес і посилене потовиділення. Остання причина особливо актуальна у літній період, і тому судоми в м’язах ніг значно частіше виникають в теплий час року. Крім цього, судоми може викликати дефіцит вітаміну D.

Фізичні навантаження і заняття спортом
Судоми з’являються за рахунок постійного напруження м’язів і недостатнього їх розслаблення. Зазвичай фізичні навантаження спричиняють судом в литках ніг, так як саме на литкові м’язи припадає максимальне навантаження.

Варикозне розширення вен.
Першопричиною судом при варикозі є застій крові в венах, неминучий при цьому захворюванні. Кров застоюється, тиск у венах підвищується, і вода виходить в навколишні тканини. Але разом з нею виходять і мікроелементи, які потрібні для нормального скорочення м’язів — калій, кальцій і натрій. В результаті м’язи починають скорочуватися спонтанно, а це і є судоми

По-друге, при варикозі кровотік у венах утруднений, а в нічні години він стає особливо повільним. М’язи можуть почати скорочуватися імпульсами, щоб «проштовхнути» кров по судинах.

І по-третє, є і ще один, трохи складніший механізм. Справа не тільки в тому, що м’яз скорочується, але і в тому, що він не розслабляється. Розслаблення м’язів також є енерговитратним процесом, тому для нього необхідні відповідні молекули АТФ — універсальне «паливо» живої клітини. Коли кров у венах застоюється, вироблення АТФ знижується, і механізм, який «розслабляє» м’яз, дає збій.

  • переохолодження;
  • наявність старих травм;
  • плоскостопість.

Як собі допомогти, коли «звело» ногу?

Лежачи можна зробити наступне: потягніть на себе стопу хворої ноги, одночасно стискаючи і розтискаючи долонями литкового м’яза (адже зазвичай зводить саме її). Це допоможе швидко зняти напад. Після цього попрацюйте стопами обох ніг, зробіть кругові рухи або поперемінно натягуйте їх на себе. Це активізує кровообіг, і біль піде.

Також, ви можете встати на голу прохолодну підлогу (але не на килим, ефект буде не такий) і спробувати походити. А коли м’яз розслабиться, все так же стоячи на підлозі, переступали з носка на п’яту протягом хвилини. Це нескладна вправа допоможе поліпшити кровообіг.

Якщо судоми турбують вас тривалий час, зверніться до лікаря за допомогою.

Будьте здорові разом з Prima Vertebra)

➤ПЕЧЕРСК +38(068)434-68-60 +38(099)566-12-30 +38(097)838-00-33 (Viber) Киев, Лаврская, 15 (территория Киево-Печерской Лавры) ➤ПОЗНЯКИ +38(044)364-99-69 +38(063)979-58-68 +38(067)300-38-63 Киев ул.А. Ахматовой, 13-Д, оф. 161 Лицензия МОЗ Украины AE №638322 от 19.02.2015