Життя сидячи робить наші кістки крихкими!

Скелети сучасних людей стали більш легкими і крихкими, в порівнянні зі скелетами наших предків, мисливців-збирачів

Коли ви ведете малорухливий спосіб життя, ваші кістки з часом стоншуються, стають більш крихкими, в зв’язку з чим зростає ризик їх переломів. Часте сидіння і лежання послаблює тазостегнові кістки. Це встановили співробітники Кембріджського Університету в США. Після виключення відмінностей в дієтах і зміни розмірів тіла в якості можливих причин, дослідники прийшли до висновку, що основною причиною зменшення міцності людських кісток стало зниження саме фізичної активності.

Відповідно до теорії вчених, саме пасивний спосіб життя призводить до того, що стегнова кістка стає тоншою і легшою. У стародавніх людей і у приматів кістки були набагато міцніше. А ось в процесі еволюції кістки стали більш тонкими.

Дослідники вивчили стегнові кістки стародавніх людей за допомогою комп’ютерного томографа. Отримані знімки вчені порівняли з кістками сучасних людей. Дослідження охопили період більш ніж в 7000 років людської еволюції — і в ході них було виявлено, що скелети сучасних людей стали більш легкими і крихкими, в порівнянні зі скелетами наших предків, мисливців-збирачів.

Кістки наших далеких предків були схожі за міцністю з кістками сучасних орангутангів — але як тільки людина перейшла від збирання і полювання до сільськогосподарського виробництва, її кістки стали на 20 відсотків слабкіше.

Досліджені кістки належали чотирьом різним популяціям людини, який представляв як групи мобільних мисливців-збирачів, які жили 7300 років тому, так і більш пізні групи, які вели осілий спосіб життя землеробів.

Існують два типи тканини, які утворюють кістку: коркова жорстка тканина оболонки із зовнішнього боку, і губчаста трабекулярна тканина всередині, яка за своєю структурою нагадує бджолині соти.

Трабекулярна структура виявилася дуже схожа у всіх популяціях, але при цьому мисливці-збирачі мали набагато більшу щільність кісток. Їх кісткова маса була на 20 відсотків вище, ніж у хліборобів. А це еквівалентно тому, скільки середня людина втрачає після трьох місяців невагомості в космосі, коли з кісток «вимивається» кальцій.

Цікаво, що м’язова маса з віком людини зменшується. Довгий час вважалося, що спорт може тільки нашкодити здоров’ю в літньому віці. Однак американський професор-біофізик Ендрю Маркс з’ясував зворотне: згідно з дослідженнями, процес старіння бере свій початок саме в м’язах, тобто втрата м’язової маси — це одна з головних причин старіння, а не навпаки. Після 60 років відбувається ривок, що збільшує втрату м’язової маси і сили скелетних м’язів. І в цей момент людям слід якраз продовжувати тренуватися — причому приділяти увагу і аеробним навантаженням, і силовим.

До речі, більш раннє дослідження того ж Кембриджського університету виявило, що сучасна людина стрімко скорочується в розмірах. Експерти кажуть, що людство пройшло пік свого фізичного розвитку приблизно 7300 років тому, коли скелет і м’язи людини нагадували особливості сьогоднішніх професійних спортсменів-лижників. Сучасні люди на 10 відсотків менше і коротше, ніж їхні предки мисливці-збирачі. При цьому обсяг нашого мозку також зменшився.

Автор: Марк Кайфман

Тож, вкотре, закликаємо вас до активного способу життя!

Будьте здорові разом з Prima Vertebra)

➤ПЕЧЕРСК +38(068)434-68-60 +38(099)566-12-30 +38(097)838-00-33 (Viber) Киев, Лаврская, 15 (территория Киево-Печерской Лавры) ➤ПОЗНЯКИ +38(044)364-99-69 +38(063)979-58-68 +38(067)300-38-63 Киев ул.А. Ахматовой, 13-Д, оф. 161 Лицензия МОЗ Украины AE №638322 от 19.02.2015