Про синдром драбинчастого м’яза

Є в нашому тілі назви органів, які інколи смішать наших пацієнтів. Наприклад, драбинчастий м’яз

Але, незважаючи на смішну назву, драбинчастий м’яз грає дуже важливу роль у виставі нашого організму. А може зіграти з нами злий жарт у вигляді синдрому Наффцігера.

Своєю назвою драбинчасті м’язи зобов’язані своєрідному розташуванню — уступами. Якби людина лежала на спині, то м’язи виглядали б, як сходинки. Нижній щабель — це задній драбинчастий м’яз, другий — середній, а сама верхня сходинка — передній драбинчастий м’яз. Саме так давньоримські анатоми побачили ці м’язи і дали їм відповідну назву.

Драбинчасті м’язи розташовані вертикально вздовж хребта. Своїми верхніми кінцями вони прикріплюються до бічних сторін хребців, а нижніми — до двох верхніх ребер, які знаходяться в самій верхній частині грудної клітини в глибині за ключицею.

Саме тут — зверху і ззаду ключиці, на кордоні шиї і грудної клітини, може розвинутися синдром переднього драбинчастого м’яза.

Між переднім та середнім драбинчастими м’язами розташовані підключична артерія і нерви, які йдуть з хребта в руку. І, хоча, тут досить вузько, як в тунелі, але, якщо м’язи здорові, то нервам і артеріям нічого не загрожує. По-перше, тому що здорові м’язи еластичні і м’які, а по-друге — і самі м’язи, і нерви з артерією покриті щільною слизькою оболонкою — фасцією. Це забезпечує їм безперешкодне ковзання один щодо одного і оберігає від будь-яких затискачів при рухах голови і шиї. Однак при патології все змінюється — передній драбинчастий м’яз спазмується і тонус його різко зростає. Це викликає біль і, крім того, натягнутий, як струна, м’яз може затиснути нерви і артерію у вузькому тунелі, про який ми говорили вище.

Таким чином, при синдромі переднього драбинчастого м’яза ви можете відчути на собі один з двох можливих варіантів розвитку цієї патології.

Перший -легкий. При ньому виникає м’язево-тонічний (міофасціальний) синдром. У м’язі з’являються тригерні точки, що запускають відображений біль в зоні шиї, плеча, грудей, лопатки і руки.

Другий — більш важкий. Тут спазмовані м’язи затискають нерв або судину. У цьому випадку, крім болю, виникає ще й нервово-судинна патологія або, як прийнято говорити в медицині — нейро-васкулярна. До речі, синдром переднього драбинчастого м’яза — це найпоширеніша нейроваскулярна патологія шиї. Його також називають скаленус-синдром або синдром Наффцігера.

Найнебезпечніше ускладнення синдрому переднього драбинчастого м’яза — тромбоз в системі підключичної артерії.
Другим серйозним ускладненням — є парез (неповний параліч) і атрофія м’язів кисті.
Ще одним яскравим і неприємним ускладненням є порушення біомеханіки шиї і тіла в цілому.

➤ПЕЧЕРСК +38(068)434-68-60 +38(099)566-12-30 +38(097)838-00-33 (Viber) Киев, Лаврская, 15 (территория Киево-Печерской Лавры) ➤ПОЗНЯКИ +38(044)364-99-69 +38(063)979-58-68 +38(067)300-38-63 Киев ул.А. Ахматовой, 13-Д, оф. 161 Лицензия МОЗ Украины AE №638322 от 19.02.2015