Вітамін А. Що занадто, то не здраво!

Вітамін А є життєво важливий нутрієнт, що забезпечує розвиток організму і зміцнює імунну систему. Оскільки організм людини не виробляє вітамін А природним чином, деякі люди вважають за краще постійно приймати вітамінізовані добавки. Однак передозування вітаміну А може виявитися шкідливою для кісткових тканин.

Зазвичай ми отримуємо вітамін А з їжею, особливо якщо в раціоні присутні морква, батат, яловича печінка, лосось, а також молочні продукти. Збалансованого здорового харчування в цьому плані цілком достатньо; з іншого боку, потреба організму в цьому вітаміні залежить від віку і деяких інших чинників.

Згідно з оцінками Національних Інститутів Здоров’я (США) щоденна норма споживання вітаміну А в ідеалі становить 900 мкг еквівалента активного ретинолу (RAE) для чоловіків і 700 мкг для жінок у віці від 19 до 50 років.

Наприклад, півчашки сирого морквяного соку містить близько 574 мкг RAE, а 3 унції (85 грам) обсмаженої яловичої печінки — 6,582 мкг RAE, стверджується в бюлетенях Національних Інститутів Здоров’я.

Незважаючи на загальновідомий факт отримання вітаміну А з споживаних продуктів, деякі люди вважають за краще збільшувати концентрацію вітамінів за допомогою прийому спеціальних добавок. Однак з часом це часто призводить до надмірного вмісту вітаміну А в організмі, що може істотно збільшити ризик переломів кісток. До таких висновків прийшли дослідники з Сальгренскої Академії в Університеті Гетеборга (Швеція).

Результати недавно завершеної роботи, — опубліковані в «Journal of Endocrinology», — підтверджують зв’язок між гіпервітамінозом А і остеопорозом, тобто витончення і підвищеної крихкістю кісток.

Експерименти проводилися на мишах, і результати були оприлюднені одразу після опублікування звіту про інший проект, де також вивчався вплив передозування вітаміну А на здоров’я кісткової тканини. Однак попереднє дослідження на мишах, пояснюють автори, було присвячено ефекту короткострокового передозування.

На цей раз було доведено, що вже після 8 днів надлишкового споживання вітаміну А кістки мишей почали витончуватися. Після 10 тижнів структури опорно-рухового апарату гризунів виявляли прогресивно зростаючу крихкість і тенденцію до спонтанних переломів.

«Попередні експерименти на гризунах показували, що вітамін А в надмірних кількостях витончує кісткову тканину, проте ці роботи виконувалися зі сверхдозами вітаміну і протягом коротких періодів часу, — розповідає співавтор публікації, доктор Ульф Лернер. — Наше ж дослідження виявило, що значно менші концентрації вітаміну А викликають той же ефект. Таким чином, надмірне споживання вітаміну А може виявитися прогресуючої проблемою, оскільки все більше людей сьогодні беруть вітамінні добавки».

Тож, будьте уважні до того, що та скільки ви споживаєте та не призначайте собі добавки самостійно!

➤ПЕЧЕРСК +38(068)434-68-60 +38(099)566-12-30 +38(097)838-00-33 (Viber) Киев, Лаврская, 15 (территория Киево-Печерской Лавры) ➤ПОЗНЯКИ +38(044)364-99-69 +38(063)979-58-68 +38(067)300-38-63 Киев ул.А. Ахматовой, 13-Д, оф. 161 Лицензия МОЗ Украины AE №638322 от 19.02.2015